2024

Május

Jelenetes római veret Nemeskéről

Gábor Olivér – Vaday Andrea

Janus Pannonius Múzeum Régészeti Osztály, régész, főmuzeológus

Pécsi Tudományegytem, Régészeti Tanszék, tudományos főmunkatárs

DOI: -

Kulcsszavak: késő római, övveret, vadászjelenet, oltárábrázolás, római út

 

Absztrakt:

2019-ben Nemeskén (Baranya megye) leletmentés során egy császárkori település részlete és három Kr.u. 11-12. századi sír maradványa került elő, „S” végű hajkarikákkal. A közép-császárkori telepről származó edénytöredékek a késő-császárkori épületek falaiból, a habarcsrétegeiből kerültek elő. Ezek a falak is csak nyomokban kerültek elő, mivel az épületek tégláit, köveit az Árpád-kor előtt kitermelték. A legjelentősebb lelet egy vadászjelenettel díszített bronzlemez volt, ezüstözött ábrázolásokkal. A tárgyon pajzsos, lándzsás lovas férfi szúr le egy oroszlánt, de szerepel a keleties stílusú ábrázoláson egy vadászathoz is kapcsolódó pogány oltár.

Letöltés

Hogyan kell idézni: Gábor, O., & Vaday, A. (2022): Jelenetes római veret Nemeskéről. Janus Pannonius Múzeum Évkönyve, 55, 53–104.

Kiállítások
2023.12.07. - 2024.06.23.

Eredet és ellentmondás

Eredet és ellentmondás

Válogatás Bocz Gyula szobrászművész életművéből. A tárlat különlegessége, hogy a művész számos rajza is látható, melyek eddig még soha nem szerepeltek kiállításon.

Kiállítások
2023.08.18. - 2024.05.31.

Kincs, ami van!

Kincs, ami van!

A csaknem 24 kilogramm tömegű, 44 080 ezüstéremből álló kincset különleges módon, hat nagy tárlóban és néhány kisebb vitrinben egyenként mutatja be a tárlat.