Február
26péntek
27szombat
28vasárnap
01hétfő
02kedd
03szerda
04csütörtök
05péntek
06szombat
07vasárnap
08hétfő
09kedd
10szerda
11csütörtök
12péntek
13szombat
14vasárnap
15hétfő
16kedd
17szerda
18csütörtök
19péntek
20szombat
21vasárnap
22hétfő
23kedd
24szerda
25csütörtök
26péntek
27szombat
28vasárnap
29hétfő
30kedd
31szerda
Helytörténeti foglalkozások
Boszorkánykonyha
A tevékenység során megismerkedünk a hétköznapokban leggyakrabban használt gyógynövényekkel - levelükkel, virágukkal, illatukkal. Kitaláljuk vajon melyik mire jó, majd illatos fürdősót keverünk, melyet a gyerekek hazavihetnek.
Ajánlott korosztály: óvoda, általános iskola alsó tagozat
Kapcsolódó tantárgyak: természetismeret
Időtartam: 60 perc
Jelentkezés: Majdán Mira muzeológus
E-mail: uh.mpj@nadjam
Telefon: (72) 310-165
Gyógyítás és régészet
Milyen régészetileg megfogható nyomait ismerjük az olyan tevékenységeknek, melyektől őseink gyógyulást reméltek? Milyen gyógynövényeket, milyen praktikákat használhattak elődeink, különös tekintettel az őskor titokzatos évezredeire? Ezekre és még sok más kérdésre kapnak választ a diákok a foglalkozás során, amelynek végén hazavihető gyógynövénytinktúrát készítünk.
Ajánlott korosztály: 5-12. osztály
Kapcsolódó tantárgyak: történelem, hon-és népismeret, biológia, kémia
Időtartam: 60-90 perc
Jelentkezés: Majdán Mira muzeológus
E-mail: uh.mpj@nadjam
Telefon: (72) 310-165
A középkori egyetemtől a reneszánszig (Janus Pannonius)
Séta a Zsolnay Múzeumtól a középkori kanonoki házak kertjén át (a pincerendszer megtekintésével) a püspökvár területéig: középkori egyetem, Székesegyház (altemplom: Janus Pannonius sírja), Püspöki Palota kívülről, Barbakánkert, Barbakán. A túrához a pincerendszer megtekintése miatt zseblámpára van szükség!
Időtartam: 80 perc
Ajánlott korosztály: 10-16 évesek
Kapcsolódó tantárgyak: művészettörténet, történelem, honismeret
Részvételi díj: 800 forint/fő
Érdeklődni lehet:
Tillai Gábor történész
Tel.: (30) 372 4612
E-mail: uh.mpj@robag.iallit
Tüke polgár lettem - szabad királyi város
Az érdeklődő diákok megismerkednek a török hódoltság utáni város újjáépülésével; városszerkezet, életmód, nemzetiségek, céhek, cégérek, makettek; szőlő és borkultúra, érdekes földrajzi nevek; középületek, a kiállítás után sétát tesznek az egykori Tettye patak völgyében.
Időtartam: 90 perc
Ajánlott korosztály: 12-18 évesek számára
Kapcsolódó tárgyak: hon- és népismeret, történelem, társadalmi és állampolgári ismeretek
Részvételi díj: 400 Ft/fő + belépőjegy.
Érdeklődni lehet:
Tillai Gábor történész
Tel.: (30) 372 4612
E-mail: uh.mpj@robag.iallit
Nagyváros születik - Pécs a 19-20. század fordulóján
Az érdeklődő diákok megismerik a kiegyezés utáni Pécs gazdasági, társadalmi fejlődését (szénbányászat; Zsolnay-, Angster- és Littke-gyárak); városi, kulturális gyarapodását (közművek, közlekedés; vasút és villamos vonalak, sport és kulturális egyesületek), középületek (Nemzeti Színház, Városháza, Székesegyház, Főposta, stb.)
Időtartam: 90 perc
Ajánlott korosztály: 12-18 évesek számára
Kapcsolódó tárgyak: hon- és népismeret, történelem, társadalmi és állampolgári ismeretek
Részvételi díj: 400 Ft/fő + belépőjegy.
Érdeklődni lehet:
Tillai Gábor történész
Tel.: (30) 372 4612
E-mail: uh.mpj@robag.iallit
Bányavilág
A foglalkozás célja a bánya működésének, bányászok használati eszközeinek, bányászok mindennapjainak és a helyi környezeti adottságok megismertetése, a szén felhasználásának ismertetése, bányászvárosok kialakulásának folyamata.
Szervezeti forma: 60 perces múzeumi óra
Foglalkozás helyszíne: a Mecseki Bányászati Kiállítás épülete (Pécs, Káptalan u. 3.)
Munkaforma: alkalmi csoport múzeumpedagógus vezetésével
Közvetítendő tartalom: A kiállításban való körbevezetés közben az elrejtett bányászatra utaló képeket kell megtalálniuk a gyerekeknek. A képek között több kakukktojás is van, amelyet ha helyesen kizárnak, egy történeti összefoglalót tudnak meg a mecseki bányászat kialakulásáról. A feladat során elsajátítják a Mecsek geológiai alakulását, a szén keletkezésének folyamatát, a bányászat történelmi-társadalmi mozzanatait főként a kolóniák kialakulását, a bányászok szokásait (zsargon, sport, kultúrafogyasztás).
Foglalkozás: A kiállítás különböző helyein 15 kártya van elrejtve, melyeken különböző bányászatra utaló képek szerepelnek. A képek között több "kakkuktojás" is szerepel. Miután megtalálták a kártyákat helyes sorrendbe kell tenni és segítségükkel egy történelmi összefoglalót kell elmondaniuk a csapatoknak.
NAT-kompatibilitás: Természetismeret: társadalmi és gazdasági folyamatok időrendisége-urbanizáció: bányavárosok kialakulása
Jelentkezés: Majdán Mira muzeológus
E-mail: uh.mpj@nadjam
Telefon: (72) 310-165
Tímárinasok
Az általános iskolás korosztályt szeretnénk aktív részvétel mellett megismertetni azzal a világgal, ami a tímárház eredeti funkcióival megidézhető.
A foglalkozások kerete egy szerepjáték: a gyerekek vándorlegényekké válva ismerkednek meg a pécsi bőrgyártás történetével és a tímárházzal, az egykor európai hírű pécsi mesterség történetével, technológiáival. Kézbe vehetnek különféle cserzőanyagokat, bőrmintákat, régi munkaeszközöket. Megtudják, miként lehet felismerni az állati bőröket. "A műhely inasaiként" kézműves foglakozáson vesznek részt, "mestervizsgát" tesznek, mely a "vándorúton" tanultakat kéri számon. Ehhez el kell készíteniük egy "vizsgamunkát".
A foglalkozás nevelési céljai: esztétikai-művészeti tudatosság és kifejezőkészség, hagyományos mesterségek megismerése, kézügyesség, a kulturális tudatosság, az örökségvédelem és a lokális identitás erősítése.
Jelentkezés: Majdán Mira muzeológus
E-mail: uh.mpj@nadjam
Telefon: (72) 310-165
Belvárosi séta a Zsolnay építészeti kerámia nyomában
A séta során megismerjük a Zsolnay építészeti kerámiát a historizmustól a szecesszióig kiegészítve a XX. század végi modern alkotásokkal (Szerecsen Patika, Zsolnay-kút, Nick-udvar, Nemzeti Színház, Vasváry-ház, Főposta, MATÁV-székház, Zsolnay-szobor).
Ajánlott korcsoport: 12-18 éves korig
Kapcsolódó tantárgyak: történelem, rajz, társadalomismeret
A foglalkozás időtartama: 80-90 perc
JELENTKEZNI LEHET:
Majdán Mira
Telefon: (30) 539-8069
E-mail: uh.mpj@arim.nadjam
Kiállítások
2020.10.08. - 2021.03.28.

Gábor Jenő párizsi utazása (1926)
A kiállítás a művész párizsi utazásáról írt naplójára alapul, s így szöveg és kép, verbális és vizuális lehetséges teoretikus összefüggéseit villantja fel egy festő életművében.
Kiállítások
2020.11.25. - 2021.03.31.

Malenkij robot - 75
Az Országgyűlés 41/2012. (V. 25.) OGY határozata értelmében november 25. a Szovjetunióba hurcolt politikai foglyok és kényszermunkások emléknapja.