Január
27szerda
28csütörtök
29péntek
30szombat
31vasárnap
01hétfő
02kedd
03szerda
04csütörtök
05péntek
06szombat
07vasárnap
08hétfő
09kedd
10szerda
11csütörtök
12péntek
13szombat
14vasárnap
15hétfő
16kedd
17szerda
18csütörtök
19péntek
20szombat
21vasárnap
22hétfő
23kedd
24szerda
25csütörtök
26péntek
27szombat
28vasárnap
Régészeti foglalkozások
Házhoz megy a régészet
Időtartam: 60-90 percAjánlott korosztály: igény szerint korosztályhoz igazítható
Kapcsolódó tantárgyak: Történelem, kémia, technika
Előkészített "szelvényekben" ásatási munka lefolytatása, a régészek által is használt eszközökkel. A kiásott leletek anyag szerinti csoportosítása, megtisztítása, restaurálása és végül leltárba vétele. A jellegzetesebb leletek funkcióinak és mai megfelelőinek megismerése. Fém/gyöngy ékszerek rekonstrukcióinak elkészítése. [rézhuzalból kalapálni vagy sodorni]
Hétköznapi élet a Római Birodalomban
Időtartam: 60-90 perc
Ajánlott korosztály: 6-14 évesek
Kapcsolódó tantárgyak: hon-és népismeret, történelem, földrajz, matematika, háztartástan
Tárlatvezetés az állandó kiállításban, kifejezett hangsúllyal a hétköznapi élet vonatkozásaira. Római viseletmásolatok felpróbálása - mi a tunika, a tóga stb., ismerkedés a római pénzrendszerrel, pénzmásolatok kézbevétele - vásárlás eljátszása, ismerkedés a római ételek-italok összetevőivel, a konyhában használt edények típusaival, a "megvásárolt" alapanyagokból római frissítők elkészítése és kóstolása.
Kihez imádkozzunk?
Időtartam: 60-90 percAjánlott korosztály: 14-18 évesek
Kapcsolódó tantárgyak: történelem, földrajz, etika, rajz
Tárlatvezetés az állandó kiállításban, kifejezett hangsúllyal a Római Birodalomban létező rengeteg különféle vallásra és azok tárgyi emlékeire. Ismerkedés a Pannóniában tisztelt római, kelta, egyiptomi panteon tagjaival, a hozzájuk kapcsolódó szertartásokkal. Ismerkedés az ókereszténységgel. Egy "pogány" ünnep előkészítése - a szükséges ruhák, ételek, zene és tánc megismerése. Freskókészítés egy választott isten tiszteletére.
Római ételkóstoló
Időtartam: 60-90 percAjánlott korosztály: óvodástól felnőttekig az igényekhez alakítható
Kapcsolódó tantárgyak: hon-és népismeret, történelem, földrajz, háztartástan
Ismerkedés a római mezőgazdasággal - hasonlóságok és különbségek a mai mezőgazdasággal, termesztett növények, tenyésztett állatok, módszerek, különlegességek. Ismerkedés a római konyha alapanyagaival, legkedveltebb fűszereivel, melyek közül sokat ma már egyáltalán nem használunk. Apicius ókori szakácskönyve alapján elkészített római ételek kóstolása, a különlegesebb receptek elemzése.
Fegyverműhely
Meddig lőtt el egy középkori katapult? Mennyire ütötték át a páncélokat a honfoglalók nyilai? Hogyan készül a damaszkuszi acélpenge és miért annyira legendás? - ilyen, és ehhez hasonló kérdéseket vizsgálunk a foglalkozáson, ahol a látogatók régi korok fegyverművességébe és harcászatába, a fegyverek készítésébe és használatába nyerhetnek betekintést. Mindehhez különleges fegyverek kerülnek bemutatásra a múzeumi raktárak nyilvánosan nem megtekinthető darabjai közül.Választható témák a foglalkozáson belül:
1. A magyarok nyilairól - a honfoglalás fegyverei
2. Tomori serege - a mohácsi csata fegyverei
3. Töripuska - régi korok kézi lőfegyverei és fejlődéstörténetük
Ajánlott korosztály:
A közvetítendő tartalom korosztályhoz igazított:
1. 5-8. osztályosoknak
2. 9-12. osztályosoknak
Időtartam: 60-90 perc
Ajánlott tantárgyi kapcsolódás: történelem (középkor, kora-újkor), technika, fizika (mechanika), kémia (metallográfia)
NAT-kompatibilitás:
Emelt szintű képzési forma (történelem) - az adott korszak gazdasági-technológiai viszonyainak behatóbb megismerése, forráscsoportok használata és kritikája (adalékanyag történelem-fakultációhoz).
Természettudományos és technikai kompetencia - alapanyagok, készítéstechnikák és működési mechanizmusok, fegyverek természettudományos vizsgálatai, a fegyverművességhez kapcsolódó mesterségek (kovácsolás, ötvösség, fa-, bőr- és textilművesség) bemutatása.
Kiállítások
2020.10.08. - 2021.03.28.

Gábor Jenő párizsi utazása (1926)
A kiállítás a művész párizsi utazásáról írt naplójára alapul, s így szöveg és kép, verbális és vizuális lehetséges teoretikus összefüggéseit villantja fel egy festő életművében.
Kiállítások
2020.09.18. - 2021.03.15.

Bizarr vagy pazar?
A Rippl-Rónai Megyei Hatókörű Városi Múzeum gyűjteményéből származó válogatás szemlélői hazai és külföldi fajokkal – lepkékkel, bogarakkal, egyenes- és hártyásszárnyúakkal –, valamint a házunk táján is megismert fajokkal ismerkedhetnek meg.