Május
27péntek
28szombat
29vasárnap
30hétfő
31kedd
01szerda
02csütörtök
03péntek
04szombat
05vasárnap
06hétfő
07kedd
08szerda
09csütörtök
10péntek
11szombat
12vasárnap
13hétfő
14kedd
15szerda
16csütörtök
17péntek
18szombat
19vasárnap
20hétfő
21kedd
22szerda
23csütörtök
24péntek
25szombat
26vasárnap
27hétfő
28kedd
29szerda
30csütörtök
Természettudományi foglalkozások
JPM 2021/2022 MÚZEUMPEDAGÓGIAI BÉRLET
KIÁLLÍTÁSUNK JELENLEG ZÁRVA TART.
Az új foglalkozásokról további információ kérhető:
Morvai Anita
Telefon: (30) 639-8572
e-mail: uh.mpj@atina.iavrom
____________________________________
KORÁBBI FOGLALKOZÁSAINK:
Tavaszi kínálat (2020) – bőröndmúzeum és bányafoglalkozások
A JPM Természettudományi Múzeuma költözése miatt kitelepülős foglalkozásokat tart, illetve természettudományos programjaink elérhetőek még a Bányászati Múzeumban (Bányamesék és Bányavilág foglalkozás, előbbi óvodás és alsós, utóbbi felsős korcsoportnak).
Bővebb információk:
https://termtudmuzeumpecs.blogspot.com/2020/02/zold-jeles-napok-tavasszal-borond.html
Az őslénykutató hátizsákja
Foglalkozás alsótagozatosoknak
Tudod-e, milyen eszközöket hord hátizsákjában az őslénykutató? Vajon honnan tudja, melyik kőzetben mit érdemes keresni? Gyere és próbáld ki őslénytani homokozónkat, ahol érdekes leletek nyomára bukkanhatsz.
Foglalkozásunk keretében a végtelennek tűnő időszalagon megkeressük, mikor élhettek a dinók, és mikor lépett a színre az első ősember. Megtudjuk, milyen állatok maradványait találták meg Pécs környékén, majd minden jégkorszaki állatot.
Végül pedig "saját kézzel" készítünk ősmaradványt:
Hogyan keletkezik a fosszília? - a játékos foglalkozás végén a fosszilizáció folyamatát követjük végig, a lerakodó üledéket utánzó homokos-vizes oldattal és a belehulló állati maradványokat utánzó tárgyakkal.
Készíts saját kövületet! - meszes héjú állatok vázaiból gipszlenyomatokat készítünk, melyet ki-ki hazavihet.
Időtartam: kb. 45 perc+kézművesség.
Nagyvárosi dzsungel
Élővilág a városban - természetvédelmi megközelítésből
(iskolai keretek között is megtartható)
Pécsi vonatkozású helyszíneket, eseményeket és képeket felhasználó, vetítésből és a gyűjtemény témánkhoz illő állatait bemutató program. A foglalkozáson a gyerekek bevonásával próbálunk dönteni arról, mi a helyes és helytelen magatartás az emberek részéről a városban élő, vagy oda átmenetileg behúzódó állatfajok "kezelése" kapcsán, illetve felmérjük, mit kell tennünk azért, hogy az állatok jó "társbérlői" lehessünk.
A FÖLD NAPJÁRA különösen ajánljuk, 5-8, évfolyamosok számára.
Térképpel a Mecsekben, térképpel a városban
Játékos térkép-ismereti foglalkozás (iskolai keretek között is megtartható)
Hogyan tájékozódunk a várostérképen, és a turistatérképen? Hogyan készítsünk térképet? Hogyan használjuk a tájolót? Kik azok a tájfutók, és milyen térképeket használnak?
Ismerkedünk a térképjelekkel, az égtájakkal. A program a múzeum kertjében térképes kincskereséssel végződik.
Ajánlott évfolyam: 4-5.
Kedvezmény: a foglalkozás folytatásaként terepi gyakorlat is választható (akár májusi osztálykirándulás részeként is) - így két programot egy foglalkozás áráért (500 Ft/fő) vehetik igénybe.
Vizek, vízpartok élővilága
1-6. ÉVFOLYAMOSOK számára (iskolai keretek között is megtartható)
A foglalkozás a természetes vizek (főként tavak, patakok) élővilágát mutatja be, kiállításunk anyagához (vízi madarak, víz mellett élő emlősállatok), illetve raktári gyűjteményünkhöz kapcsolódva, játékos feladatokkal.
Néhány egyszerű kísérletet végzünk a vízzel, majd játékosan ismerkedünk hazánk tavainak, folyóinak élővilágával, különös tekintettel a halakra és kétéltűekre.
Halászati hagyományainkkal, a természetvédelmi célú "békamentés" fontosságával is megismertetjük a tanulókat.
Választható kézművesség: kagylókkal díszített keretes kép vagy közös tavi életkép készítése.
Időtartam kb. 45 perc, kézművességgel együtt 70 perc, 1-5. évfolyamosok számára. A foglalkozás játékosabb, rövidebb változata nagycsoportos óvodások számára kérhető.
Alsósoknak ajánljuk. Kapcsolódások a tananyaghoz (a teljesség igénye nélkül, pl.):
- évf.: Tavasz anyagrész, Élő természet;
- évf.: A víz
- évf.: Halmazállapotok, Az időjárás
- évf.: Vizek, vízpartok élővilága
Kedvezmény: a foglalkozás folytatásaként terepi vízvizsgálat is választható (akár májusi osztálykirándulás részeként is) - így két programot egy foglalkozás áráért (500 Ft/fő) vehetik igénybe.
Bejelentkezés: moc.liamg@scepmuezumdutmret
A Természettudományi Múzeum egész évben választható múzeumpedagógiai foglalkozásai
1. Erdőjáró (óvodásoknak, kisiskolásoknak)
E foglalkozáson hazánk vadon élő állataival ismerkedhetünk meg. Kiderül mi a különbség az őz és a szarvas között, hol él a fekete gólya, miről kapta nevét a tövisszúró gébics. Kézbe vehető a sün, a fakopács, az erdei ízeltlábúak.
A foglalkozást mozgásos játékok, feladatlapok színesítik.(kézműves foglalkozás is kérhető)
Időtartam kb. 45-60 perc
2. Rovarokra hangolva (játékos ismerkedés a rovarokkal kisiskolásoknak)
Kipróbáljuk , mire való a szarvasbogár csáprágója, hogyan "hegedül" a szöcske és eljátsszuk, hogyan és miért táncolnak a méhek. Megfigyeljük, hogyan táplálkoznak a lepkék, szúnyogok, s megbeszéljük, miért is fontosak számunkra ezek az apró lények.
Kézműves foglalkozás keretében pillangó készítésére is van lehetőség drótból, gyöngyből, papírból.
Időtartam kézműves foglalkozással kb. 50 perc
3. Tengerek ékszerei- a korallzátonyok élővilága (8-12 éveseknek)
A játékos foglalkozáson megismerkedhetünk a meleg tengerek ékszer szépségű puhatestűivel, kézbe vehető a tengeri sün, korallok, kagylók, csigák. Megtudhatjuk, hogyan vadászik a vérmes kúpcsiga, virág-e a tengeri rózsa, s hogyan alakítják ki a korallpolipok a világ leghatalmasabb lakótelepeit. A gyerekek kagylókból, csigákból gipszöntvényt készíthetnek.
Időtartam kb. 60 perc
4. Hogyan lesz az erdei növényből, állatból kiállítási tárgy?- állatok és növények preparálása felsősöknek, középiskolásoknak
A foglalkozás bemutatja az állatok, növények begyűjtésének módszereit, szabályait, a madarak, emlősök, hüllők és ízeltlábúak preparálásának fortélyait. Mi is a preparálás célja? A foglalkozás során lehetőség nyílik ízeltlábúak preparálására is.
Időtartam kb. 45perc
5. Memória - vetélkedő a rovarokról - felsősöknek, középiskolásoknak
A tanulásmódszertan új, hatékony technikáit felhasználó, csoportmunkára épülő ismeretterjesztő foglalkozás, mely pps. rendszer és feladatlapok segítségével játékosan vezet a rovarok birodalmába.
A foglalkozás díja: 400 Ft/fő (belépővel) Kézművesség választása esetén: 500 Ft/fő. A programok utazó-múzeumi programként, tanórákra is igényelhetők.
Múzeumpedagógiai ajánlat óvodásoknak
Fülelj, szagolj, simogass! (Állatok Világnapjára is!)
Múzeumunk egyre több állatvilággal kapcsolatos tárgyat gyűjt össze, arra célra, hogy legyenek kézbe vehető tárgyak is a gyerekek számára.
Érzékszervi gyakorlatokra épülő foglalkozásunk során erdei és házi állatok szőrméjével , aganccsal, termésekkel ismerkedünk, állatnyomokat tapogatunk bekötött szemmel. Állathangokat hallgatunk meg a kiállítótérben, és megpróbáljuk kitalálni, melyik kiállított vadtól/madártól származik.
Erdei szagmintákat is kipróbálunk, majd kitalálósdit játszunk a nagy zsákban kitapogatható természeti tárgyakkal. A program végén készíthető kézműves-alkotás: levélszárnyú-bagoly vagy toboz-süni.
Mit mesél a mecseki Föld mélye? (A Föld Napja alkalmából)
Ásványokat, kőzeteket és ősmaradványokat bemutató foglalkozás, sztereomikroszkópos bemutatóval, a múzeum gyűjteményéből kiválogatott anyag alapján. Csoportokban eljátsszuk, hogyan hatnak a földbelsejében ható erők az időjárással együtt, a különböző kőzetek kialakulására.
A kőzetek interaktív, kézzel fogható bemutatása mellett a helyi, kövekkel kapcsolatos mondákat ismerünk meg, és a Babás-szerkövek mondájának néhány részletét szituációs játék keretében is eljátsszuk.
Kiállítások
2021.12.17. - 2022.10.30.

Képletek és kalandozások
A pécsi Modern Magyar Képtár állandó kiállítása mellett látható Lantos Ferenc több mint 150 művet, az életmű széles spektrumát megjelenítő időszaki kiállítása.
Kiállítások
2022.04.30. - 2022.09.04.

Pictores minores
Radnai Endre műgyűjteménye – kiállítás a pécsi Modern Magyar Képtárban