2024

Április

PHOTO-OPART Vasarely Experience

Kiállítások
2023.04.05. - 2023.05.02.

PHOTO-OPART Vasarely Experience

JPM Vasarely Múzeum (Pécs, Káptalan u. 3.)

A Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) Fotográfia Szak és a Janus Pannonius Múzeum (JPM) együttműködésében zajló kurzus és workshop anyagából összeállított projektkiállítás.

FOTOGRÁFIAI KISÉRLETEK 2.0

A PHOTO-OPART Vasarely Experience című projektkiállítás gerincét a budapesti MOME fotólaborjában született alkotások adják. A kiállított fotográfiák, videóanimációk és térinstallációk az op art és kinetizmus jelenünkben is érvényes törekvéseit, vizuális üzenetét közvetítik.

A kiállítást a MOME Fotográfia Szak és a Janus Pannonius Múzeum együttműködésében indított fotóművészeti workshop és kurzusok készítették elő, Drégely Imre művésztanár vezetésével.

 

OP ART AKADÉMIA

A kiállítás az Op Art Akadémia keretében valósul meg. A Janus Pannonius Múzeum muzeológusai 2020-ban indították útjára azt a széles körű együttműködést, amely Op Art Akadémia néven négy egyetem hallgatóinak és tanárainak munkáját koordinálta. Az Op Art Akadémia projektjeinek célja, hogy a hallgatók számára sokszínű művészeti oktatást nyújtson, párbeszédet teremtve a művészgenerációk között, lehetőséget adva a hallgatóknak a szabad önkifejezésre, miközben tisztelegnek Vasarely és korának más művészei előtt.

A MOME e pojekt részeként 2021. június 28-július 1. között fotográfia szakos BA és MA hallgatókkal. fotóworkshopot tartott. A workshop referenciaanyaga a Vasarely-gyűjtemény képei voltak, amelyek hozzáférhetőekké váltak a 2021-2022-es tanév első félévében zajlott MOME oktatás keretében szervezett kurzusnak.  Az egyetemi szinten más tanszékek és szakok hallgatóinak is meghirdetett Op art és kinetizmus a fotográfiában „Festészet, fényképészet, film” (Moholy-Nagy László) című kurzus fő témaköre az optikai művészet 20. századi hagyományai, jelenléte és innovációja volt, középpontba állítva a konstruktivizmus, szerializmus és a kinetikus művészet kortárs fotográfiai vonatkozásait. Történeti és kortárs példákon keresztül vizsgálták a fotó mindenkori kapcsolódását, jelenlétét és alternatíváit más művészeti médiumok között.

A kurzus során a Vasarely-gyűjtemény művein túl fókuszba kerültek a Responsive Eye (1965, New York, MOMA) kiállítás, valamint az Art of Light Organization (Fényművészeti Szervezet) 2021. május 16-án, a fény nemzetközi világnapján kiadott manifesztuma. A kurzus munkáit minden hallgató prezentációban mutatta be a félév végén, amelyekben megjelentek a tervezési folyamatok, a referenciáktól a kész művekig. Ezt követően a 2021-2022-es tanév második szemeszterében egy szabadon választható tárgyként elméleti és tervező szakosok együttműködésére adott alkalmat az Op art Vasarely kiállítás című kurzus. A félév során közösen megtervezték a kiállítási tereket és továbbfejlesztették a folyamatban lévő hallgatói projekteket.

 

AZ „ÚJ LÁTÁS” - VASARELY LENCSÉJÉN KERESZTÜL

Victor Vasarely művészetében a fotográfia újításainak adaptációiból született meg a kinetizmus, ahol a fekete-fehér plasztikai egységek, elmosódott vonalak és töréspontok tagolják a kinetikus művet (Fekete-fehér periódus, 1954-1960). Grafikai tanulmányai forradalmiak voltak a modern fotográfia olyan kompozíciós törekvéseinek bevezetésében, mint például a pozitív-negatív kontrasztok, a nagyítás és a deformáció.  Szenvedélyes kísérleteinek célja, a mozgás és az idő, mint negyedik dimenzió optikai érzékelésének, az „új látásnak” a megragadása volt.

Vasarely teóriájának időtlenségét és sikerét mutatja, hogy az op art és kinetizmus programja a mai művészeti egyetemek tantervében megkerülhetetlenül jelen van.

 

A kiállítás 2023. április 5-tól 2023. május 2-ig, keddtől vasárnapig naponta 10-től 18 óráig tekinthető meg.

Kiállító hallgatók: Bárány Judit, Bányász Anna, Drapkó Péter, Forgách Anna, Gonda Soma, Haupt Bernát, Kudlák Amy, Lőrincz Alíz, Molnár Levente, Pál András, Szövérffi Adrienn, Tar Ágnes, Tajti Virág, Tompa Lukács, Tóth-Heyn Máté, Veress Nikoletta, Vida Szabolcs.

Kurátorok: Drégely Imre fotográfus, művésztanár (Moholy-Nagy Művészeti Egyetem) és Kárpáti Kata muzeológus (Janus Pannonius Múzeum).

Szervező: Fábry Tímea (Moholy-Nagy Művészeti Egyetem).



A fotón Victor Vasarely feleségével, Spinner Klárával látható, az akkor még Iparművészeti Főiskolán (ma MOME) tett látogatásakor 1968. május 7-én. MTI Fotó: Szebellédy Géza.


A projekt támogatói az alábbi galériában láthatóak.




Kiállítások
2023.12.14. - 2024.05.19.

Formák és transzparenciák

Formák és transzparenciák

Bemutatható-e a magyar üvegművesség négyszáz esztendeje alig több mint százötven üvegtárgyon keresztül? Természetesen nem, de a JPM Zsolnay Múzeumban látható kiállításunk betekintést enged ebbe a világba.

Kiállítások
2023.12.01. - 2024.05.19.

„Ködképek a kedély láthatárán”

„Ködképek a kedély láthatárán”

A Janus Pannonius Múzeum gyűjteményéből összeállított időszaki kiállítás az egykor Pécsett alkotó 19. századi művészek műveit, pécsi városképeket, valamint a korszak pécsi polgárainak portréit mutatja be.