December
Az évkönyvről
Információk
A Janus Pannonius Múzeum Évkönyve már több mint egy teljes évszázados történetre tekinhet vissza. A folyóiratot elindító intézmény 1901-ben alakult meg Pécs-Baranyamegyei Múzeum Egyesület néven. Néhány évvel később, 1908-ban már kiadta első tudományos periodikáját „Pécs-Baranyamegyei Múzeum Egyesület” Értesítője címmel. A múzeumot fenntartó intézmény és ezzel együtt a folyóirat címe az évtizedek alatt egyaránt kisebb névváltoztatásokon ment keresztül. 1956-tól kezdve állandósult a Janus Pannonius Múzeum Évkönyve megnevezés, mely jól megragadja a folyóirat célját. Elsődlegesen a múzeumi szakemberek tudományos tevékenységének nyomán keletkező tanulmányokat gyűjti csokorba, illetve a régió történetével, múzeumi gyűjteményi állománnyal kapcsolatos kutatási eredményeket fogad be közlésre. Pécs-Baranya területén zajló múzeumi kutatások műhelyeként közreadja a történeti, a természettudományi, a néprajzi, a régészeti, a művészettörténeti és muzeológiai területéről származó kutatási eredményeket. Az utóbbi időszakban a közölt tanulmányok között megnövekedett a restaurátori és múzeumpedagógiai ihletettségű írások száma.
A folyóirat évente egy alkalommal jelenik meg. Máshol még nem közölt tudományos igényű, módszertanilag megalapozott és elemző jellegű tanulmányokat publikál a múzeumban képviseltetett tudományágak területéről. A publikációs felhívásokat az év első felében teszi közzé, míg a megjelenés az őszi időszakra van időzítve.
A Janus Pannonius Múzeum Évkönyve az Open Access szemlélet jegyében működik, a folyóirat hasábjain megjelent közleményeket az interneten ingyenesen teszi hozzáférhetővé minden érdeklődő számára. Ezzel a múzeumi szakterületek és tudományos közösség tagjain túl szélesebb olvasóközönséget is megcélzva. 2023-tól a folyóiratban közölt tanulmányokat DOI (Digital Object Identifier) számmal-azonosítóval látjuk el.
A Janus Pannonius Múzeum Évkönyve tudományos, minősített és lektorált folyóirat. Az MTA értékelései:
- X. Földtudományok Osztálya: A
- Művészettörténeti Tudományos Bizottság: A
- Régészeti Tudományos Bizottság: A
- Történettudományi Bizottság: A
- Néprajztudományi Bizottság: A
- Ókortörténeti Tudományos Bizottság: A
Kapcsolat
Janus Pannonius Múzeum
7621 Pécs, Káptalan u. 5.
Tel: +36 72/514-040,
Mobil: +36 20/294-1535.
Fő kapcsolattartó:
Várdai Levente
Janus Pannonius Múzeum
történész muzeológus
moc.liamg@vynokvempj
Felelős kiadó
A Janus Pannonius Múzeum igazgatója.
Támogatóink
Az évkönyv kiadását a Magyar Kultúráért Alapítvány támogatta.
Projekt címe: A regionálisan nagy jelentőséggel bíró interdiszciplináris "Janus Pannonius Múzeum Évkönyve" c. MTA "A" besorolású folyóirata kiadásának támogatása
Pályázati azonosító: MKA-FIT-SN-2023/1-000028
Iktatószám: FIT/127/2023
Kiállítások
2024.07.05. - 2024.12.31.
Négy pécsi festőművész
A holokauszt 80. évfordulója alkalmából az Auschwitzban mártírhalált halt négy pécsi festőművész: Károly Ernő, Kellermann Emil, Király Lajos és Roder Judit műveiből látható kiállítás a képtárban.
Kiállítások
2024.06.22. - 2024.12.31.
Tűzben született lótuszvirágok – Egyiptizáló alkotások a Zsolnay gyárban
Tárlatunk a Zsolnay gyár ókori Egyiptom inspirálta alkotásaira irányítja a figyelmet.