Március
A Jövő látogatója
Komplex interdiszciplináris és készségfejlesztő múzeumpedagógiai foglalkozás a JPM Modern Magyar Képtárában
Hoffmanné Toldi Ildikó – Somody-Vadvári Katalain
Janus Pannonius Múzeum, Múzeumpedagógiai Osztály
DOI: https://doi.org/10.62148/JPME.2024.13
Kulcsszavak: attitűdváltás, megváltozott figyelem, újszerű foglalkozásmátrix, többszörös intelligenciák, tanulási területek, tapasztalati tanulás
Absztrakt:
Kamaszoknak készített foglalkozásunkon a festmények felé irányuló figyelem attitűdje a tudatosság és ösztönösség párhuzamossága kerül fókuszba. A foglalkozások helyszíne a pécsi Janus Pannonius Múzeum Modern Magyar Képtárának állandó kiállítása.
Programunk során arra a kérdésre keressük a választ, hogy a „Lázadás” fogalom mai kortárs értelmezései miként jelennek meg a századfordulón alkotó művészek életében.
Megmutatjuk, hogy a destruktív érzések miként alakíthatók át konstruktív működéssé.
A multidiszciplináris múzeumpedagógiai foglalkozás (művészettörténet, irodalom, zene, rajz, történelem, dráma) a gardneri differenciált metodikája mentén történik.
Meghatározó élményt adnak a festmények mellett a múzeum biztosította viseletmásolatok, szövegdokumentáció másolatok, az eredetivel és igazival való találkozás a múlt és a jelen egy pillanatban való sűrítettsége.
A foglalkozás teremtette miliő lehetőséget teremt a diákok számára, hogy életkori helyzetükre reflektáló dilemma helyzetekkel találkozzanak.
Hogyan kell idézni: Hoffmanné Toldi, I. – Somody-Vadvári, K. (2024): A Jövő látogatója. Komplex interdiszciplináris és készségfejlesztő múzeumpedagógiai foglalkozás a JPM Modern Magyar Képtárában. Janus Pannonius Múzeum Évkönyve, 57, 293–302.
Kiállítások
2023.08.18. - 2025.06.30.

Kincs, ami van!
A csaknem 24 kilogramm tömegű, 44 080 ezüstéremből álló kincset különleges módon, hat nagy tárlóban és néhány kisebb vitrinben egyenként mutatja be a tárlat.
Kiállítások
2024.10.18. - 2025.04.30.

Atlantisz. Kis világok
Fodrozódó vízfelszín, harangláb a szántásban, gyökerek közül előbukkanó falak, üres szobákba nyíló ajtók. A pécsi JPM Néprajzi Múzeum kiállításának képei, tárgyai az eltűnt vagy kihalóban levő települések elveszett világáról mesélnek.