Március
A népszokások zöldágától a döntéshozók zöldasztaláig
Bálizs Beáta
Janus Pannonius Múzeum, Néprajzi Osztály
PTE TKI Néprajz – Kulturális Antropológus Tanszék
DOI: https://doi.org/10.62148/JPME.2024.11
Kulcsszavak: tavaszi és lakodalmi szokások, ünnepi dekoráció, királylátogatás, fehér ruhás szüzek, cserépkályha, ládák, céhkancsó, posztóval vont bútor
Absztrakt:
Jelen tanulmány arra igyekszik rávilágítani, hogy a zöld szín a 18-19. század folyamán széles körben jelen volt: 1.) az (ünnepi alkalmak, tiszteletadások esztétikai élményét fokozó és/vagy az archaikus „zöld ág” összetett hagyományaiban gyökerező) élő növényi dekorációkban; 2.) a lakásbelső látványát meghatározó funkcionális eszközök jellemző színeként (cserépkályha) vagy 3.) bútorokon. Ezen felül 4.) egy közösségileg nagyra becsült edénytípus (céhkorsó, úrvacsorai kancsó stb.), illetve egy, a hivatalos döntések meghozásánál használt tárgy borítása (posztós tárgyaló/íróasztal) szintén zöld volt. A 19. század elejétől – bizonyos rangos eseményeken – a zöld ágak és a fehér ruhás hajadonok együttes látványa révén a fehér-zöld színpár is jelentőségre tett szert. A zöld ágak, a zöld kancsók, a „zöldasztalok” használata vélhetően mind abba az irányba hatott, hogy ez a szín összefonódjék az ünnepélyesség, az alkalmiság és a kivételesség esztétikai-szimbolikai értékeivel. Nem tartható tehát puszta véletlennek, hogy a zöld (főleg 1848 után) széles körben elfogadott lett, mint magyar szín.
Hogyan kell idézni: Bálizs, B. (2024): A népszokások zöldágától a döntéshozók zöldasztaláig A magyar trikolór harmadik színe a 18–19. századi tárgyi kultúrában. Janus Pannonius Múzeum Évkönyve, 57, 229–278.
Kiállítások
2024.11.16. - 2034.11.15.

A hely szelleme – Genius Loci
Mitől érezzük magunkat pécsinek vagy baranyainak? A tőlünk távol élőknek mi jut eszükbe a mecsekaljai városról és az ország legdélebbi vármegyéjéről? A JPM Látogatóközpont A hely szelleme – Genius Loci című állandó kiállítása erre keresi a válaszokat.
Kiállítások
2025.01.31. - 2025.03.30.

Egy tudós műgyűjteménye
Dr. Ubrizsy Gábor (1919-1973) botanikus, mikológus magángyűjteménye a Janus Pannonius Múzeum Modern Magyar Képtárában.