2024

Április

Két római temetőépület – 1300 év történelem Pécs múltjából

Hírek
2017.08.04.

Két római temetőépület – 1300 év történelem Pécs múltjából

Kiemelkedően fontos témát helyez középpontba a Janus Pannonius Múzeum új, Korszakokon átívelő történelem című időszaki kiállítása, amely a Csontváry Múzeumban (Pécs, Janus Pannonius utca 11.) nyílik meg augusztus 10-én.

Kiemelkedően fontos témát helyez középpontba a Janus Pannonius Múzeum új, Korszakokon átívelő történelem című időszaki kiállítása, amely a Csontváry Múzeumban (Pécs, Janus Pannonius utca 11.) nyílik meg augusztus 10-én.

 

A látogatók bő két hónapon keresztül Pécs UNESCO világörökségi címet viselő ókeresztény temetőegyüttesének két háromkaréjos épületénél (cella trichora) végzett kutatások legújabb eredményeit ismerhetik meg tablók, tárgyak, rekonstrukciós ábrák, előadások, tárlatvezetések és múzeumpedagógiai foglalkozások által. A kiállítás címe onnan ered, hogy a két római korban emelt épületnek van Karoling-kori, Árpád-kori, késő középkori és hódoltság kori története is, azaz valamilyen formában több korszakon át használták/felhasználták azokat.

 

Pécs legrégibb és legértékesebb kulturális öröksége Sopianae késő római kori ókeresztény temetője, amely a 2000 óta az UNESCO világörökség részét képezi. A kultúrtörténeti kincs minősítést azzal az indokkal érdemelte ki, hogy a feltárt leletegyüttes építészetében és falfestészetében rendkívül sokoldalúan és összetetten szemlélteti a Római Birodalom északi és nyugati provinciáinak korai keresztény temetkezési építészetét és művészetét. Eleddig mintegy harminc kisebb nagyobb temetői építmény, épület ismert. A legnagyobb a Cella Septichora, a két második legnagyobb a két Cella Trichora (háromapszisos temetői épület). Az egykori Rózsakert vendéglő területén (Janus Pannonius utca 10.) található II. számú Cella Trichora 2010–2011-ben lett feltárva, az I. számú Cella Trichora épületénél (a székesegyház nyugati oldala előtt) pedig 2013–2014-ben folyt kutatómunka.

 

Tudományos szempontból jelentős eredmények, interaktivitás, látványos vizuális elemek, egyedi leletanyag

 

A kutatások legfontosabb tudományos hozadéka: Érthetővé vált a római temetőből középkori püspöki központtá válás folyamata, felértékelődött a Karoling-kor (9. század) jelentősége. Ezenkívül sokkal közelebb jutottunk az első középkori székesegyház meghatározásához.

 

Az I. számú Cella Trichora fölött ma ugyan védőépület áll, de a nagyközönség előtt nincs megnyitva, a II. számú Cella Trichorát pedig a feltárás után vissza kellett temetni, azaz egyik épület sem látható a nagyközönség számára. A tervezett tablókiállítás és a vizuális elemek pótolják – még ha csak képek és modellek formájában is – a láthatóság hiányát.

 

A kiállítás fő célja a két épületnél végzett kutatások eredményeinek bemutatása, amely tablók, interaktív felületek, előadások, tárlatvezetések keretében történik meg. A kiállított tárgyak két csoportból állnak: egyrészt a feltárások során előkerült leletanyag, másrészt a Magyar Nemzeti Múzeumból kölcsönzött emlékek, amelyek a késő római kor ókeresztény vonatkozású anyagi kultúrájába engednek bepillantást. Ez a gyűjtemény ilyen összetételben csak itt és most tekinthető meg. A befogadást és az ismeretek feldolgozását érdekes, látványos vizuális elemek, így például nemcsak nézhető, hanem manuálisan mozgatható modellek teszik könnyebbé és szórakoztatóbbá.

 

Múzeumpedagógia, előadások, tárlatvezetés

 

A tárlathoz (melynek egyes elemei interneten is elérhetők lesznek) 2017 szeptemberében és októberében előadássorozat, helyszíni szakmai vezetések (I. számú Cella Trichora) és múzeumpedagógiai foglalkozások is társulnak. Ezekről a jpm.hu/trichorakiallitas2017 honlapon lehet bővebb információkat megtudni.

 

A Korszakokon átívelő történelem – Cella Trichora épületek Sopianae északi temetőjében című kiállítás augusztus 10-én 11 órakor nyitja meg kapuit az érdeklődők előtt. A tárlat október 31-éig látogatható a Csontváry Múzeumban (Janus Pannonius u. 11.) keddtől vasárnapig 10 és 18 óra között (hétfő szünnap). 

 

A TÁRLAT 2018. JANUÁR 31-ÉIG (MEGHOSSZABBÍTVA) LÁTOGATHATÓ!

FOTÓDOKUMENTÁCIÓ, SZAKMAI BESZÁMOLÓ:

Kiállítások
2023.12.14. - 2024.05.19.

Formák és transzparenciák

Formák és transzparenciák

Bemutatható-e a magyar üvegművesség négyszáz esztendeje alig több mint százötven üvegtárgyon keresztül? Természetesen nem, de a JPM Zsolnay Múzeumban látható kiállításunk betekintést enged ebbe a világba.

Kiállítások
2023.12.08. - 2024.07.31.

Karszt-barlang-kutatás – Rónaki László barlangász emlékkiállítás

Karszt-barlang-kutatás – Rónaki László barlangász emlékkiállítás

Rónaki László barlangkutató hagyatéka 2021-ben került a Janus Pannonius Múzeum Természettudományi Osztály gyűjteményébe. Ez az anyag kínálta az alapot a kiállításhoz, valamint a barlangok természetvédelmi jelentősége.