2023
Szeptember
25hétfő
26kedd
27szerda
28csütörtök
29péntek
30szombat
01vasárnap
02hétfő
03kedd
04szerda
05csütörtök
06péntek
07szombat
08vasárnap
09hétfő
10kedd
11szerda
12csütörtök
13péntek
14szombat
15vasárnap
16hétfő
17kedd
18szerda
19csütörtök
20péntek
21szombat
22vasárnap
23hétfő
24kedd
25szerda
26csütörtök
27péntek
28szombat
29vasárnap
30hétfő
31kedd

Hírek
2020.06.09.
Digitális barangolás a múzeumban 60.
Valószínű, hogy sokan hallottunk már a köpölyözésről. A névből arra gondolhatnánk, hogy letűnt korok gyógymódjáról beszélünk, de nem! Majdán Mira cikkéből érdekes részleteket tudhatunk meg.
Parancsol egy piócát….? 2. rész
A testnedvek további kiengedésének módja volt az úgynevezett köpölyözés. Kínában már évezredek óta alkalmazzák ezt az eljárást, amivel a fluidumok elvéhez hasonlóan a testben áramló energia, a „csí” egyensúlyát igyekeztek helyreállítani. Európában Hippokratész nevéhez kötik alkalmazásának első ajánlását, de előfordulhat, hogy már az ókori Mezopotámiában és Egyiptomban is használták.
A köpölyözés tulajdonképpen a vákuumhatáson alapuló eljárás, aminek folyamán üveg, fém vagy kerámia csészéket használnak. Ilyen csészék is láthatóak Szerecsen Patika Kiállításunkban a 19. századból.
A köpölyözés „száraz” formája során ezeket fölhevítik és gyorsan a test különböző pontjaira helyezik. A felhevített, szűk szájú csészék rácuppannak a bőrre, mert az oxigénutánpótlás hiányában vákuum keletkezik. A „tüzes” eljárásnál a csészéket akkor hevítik föl, amikor már a testre helyezték őket – ez jóval veszélyesebb megoldás, gyakran jár égési sérülésekkel. Az úgynevezett „nedves” eljárás az, amelyik a piócázás és az érvágás rokona. Ilyenkor egy vágást ejtenek a bőrfelületen, majd e fölé helyezik a hevített csészéket, és a vákuum segítségével távozik a vér a szervezetből.
A csészék általában 10-15 percig maradnak a bőrön mindegyik eljárás folyamán. A szívó hatás következtében a kezelt felületen vérbőség alakul ki, és nagyméretű vörös dudorok maradnak a csészék helyén.
Érdekesség, hogy a köpölyözést a mai napig használják az alternatív gyógyászatban. Például narancsbőr kezelésére, helyi fogyás előidézésére, izom és ízületi-fájdalmak esetén, asztma és tüdőgyulladás kezelésére.
Egyébként a rossz vér kiengedését nem csak orvosok végezték, főleg mivel hivatásos orvosok a történelmi korszakok nagy részében nem léteztek. Az ókorban például gyógyító istenségek papjai láttak el orvosi feladatokat az adott istenek – Aszklépiosz, Apollón, Ízisz, Nintinugga – templomaiban. Kivételt képeztek a Római Birodalom tábori orvosai, akik a katonákat látták el. Ők nem papok voltak, hanem a hadsereg által fizetett szakemberek.
Később, a középkorban keresztény szerzetesek, alkimisták és például borbélyok foglalkoztak gyógyítással. A késő középkori Európában például városi fürdőházakban is lehetett eret vágatni, köpölyöztetni az ott dolgozó fürdőmesterek, borbélyok segítségével. A borbélyműhelyek reklámja is sok helyen egy tál friss vér volt - vagy néhány fog, ugyanis ezeken a helyeken foghúzást is végeztek.
Európában a 12. századtól megkezdődött a polgári – tehát nem egyházi – gyógyszertárak alapítása. Az ezekben dolgozó gyógyszerészek is gyakran éltek a testnedvek kieresztésének gyakorlatával, bent a patikában, vagy akár előtte az utcán, hogy mesterségüket reklámozzák. Természetesen mire a mi Szerecsen Patikánk megépült 1898-ban, addigra ez a módszer már háttérbe szorult – még arra sincs adatunk, hogy piócákat tartottak volna készleten.
Kiállítások
2023.08.18. - 2023.11.05.

Kincs, ami van!
A csaknem 24 kilogramm tömegű, 44 080 ezüstéremből álló kincset különleges módon, hat nagy tárlóban és néhány kisebb vitrinben egyenként mutatja be a tárlat.
Kiállítások
2023.04.26. - 2024.03.31.

Hűséggel és bátorsággal – időszaki kiállítás a Petőfi emlékév alkalmából
A reformkor és az 1848/49-es forradalom és szabadságharc időszakát pécsi szemszögből bemutató tárlat.