2024

December

120 éves Pécs múzeuma!

Hírek
2024.11.21.

120 éves Pécs múzeuma!

A Janus Pannonius Múzeum, Pécs múzeuma 2024. novemberében 120 éves évfordulóját ünnepli.

A múzeum története 1904. november 27-ig nyúlik vissza, amikor még Pécsi Városi Múzeumként nyitotta meg első állandó kiállítását. Mai nevét 1951-ben kapta, azóta pedig hazánk egyik meghatározó múzeumává fejlődött. A magyar képző-és iparművészet, néprajz, régészet, természettudomány, helytörténet országosan is kiemelkedő gyűjteményét őrzi és tárja a látogatók elé a számos kiállítóhelyén.

A Janus Pannonius Múzeum, Pécs múzeuma 2024. novemberében 120 éves évfordulóját ünnepli.

Az évforduló alkalmából most a szülinapos ad ajándékot: az elkövetkező időszakban 9 kiállításunkat díjmentesen fedezheti fel! Rendhagyó programsorozatunk keretében tárlatvezetéseket tartunk, sőt, ezúttal még a belépőjegyre is a vendégünk!

 

A 120 éves a Janus Pannonius Múzeum – programsorozat időpontjai és helyszínei

 

November 28. csütörtök 16.30 - JPM Modern Magyar Képtár 

November 29. péntek 16.30 – A hely szelleme – Genius Loci

November 29. péntek 16.30 – Római Kőtár 

November 30. szombat 14.00 – JPM Martyn–Lantos Múzeum

December. 3. kedd 16.30 – JPM Természettudományi Múzeum 

December 4. szerda 16.30– JPM Mecseki Bányászati Múzeum 

December 5. csütörtök 16.30 – JPM Schaár Erzsébet: Utca kiállítás 

December 6. péntek 16.30 – JPM Szerecsen Patika kiállítás

December 7. szombat 14.00 – JPM Néprajzi Múzeum

  

A 120 éves a Janus Pannonius Múzeum – programsorozat alkalmai bővebben

 

November 28. csütörtök 16.30 - JPM Modern Magyar Képtár

A programsorozat első eseményeként a JPM Modern Magyar Képtárat, és benne a hazai képzőművészet egyik legjelentősebb gyűjteményét nézhetjük meg Nagy Andrással, a Janus Pannonius Múzeum Képző-és Iparművészeti Osztályának vezetőjével.
A kiállítás nemzetközi rangját az adja, hogy a Magyar Nemzeti Galéria mellett egyedül a pécsi JPM Modern Magyar Képtár képes a 20. századi magyar festészetről – főművekkel – áttekintő képet adni.

Elértük a létszámot, köszönjük a jelentkezéseket, a regisztrációt lezártuk.
A Janus Pannonius Múzeum 120. születésnapja alkalmából szervezett többi eseményen azonban azokat is nagyon szívesen látjuk, akik erről a programról most lemaradtak.

***

Bővebben a Modern Magyar Képtárról:

A minden jelentős stílusirányzatot bemutató anyag a nagybányai festészet képviselői (Hollósy, Ferenczy), a századforduló nagy egyéniségei (Rippl-Rónai, Gulácsy) és a Nyolcak alkotásai mellett a húszas évek avantgárdját, valamint a Római Iskola (Aba-Novák) és a szentendrei művészek (Vajda, Ámos, Barcsay, Kmetty) harmincas évekbeli munkáit is felvonultatja. Az Európai Iskola Korniss, Gyarmathy, Anna Margit és Martyn Ferenc 1940-es évekbeli alkotásai révén van jelen. A 20. század második felének új fejleményeit az ötvenes, hatvanas években még alkotó „klasszikus” művészek (Ország Lili, Korniss Dezső) és a velük párhuzamosan jelentkező neoavantgárd első generációjának tagjai (Bak Imre, Fajó János, Nádler István) képviselik.

A gazdag állandó kiállítás mellett folyamatosan ideiglenes kiállítás is várja az érdeklődőket, érdemes hát időközönként visszatérni a Képtárba.

 

November 29. péntek 16.30 – A hely szelleme – Genius Loci

A múzeum kínálata új színfolttal gazdagodott: a Pécs, Széchenyi tér 12. szám alatt található Látogatóközpontban A hely szelleme – Genius Loci című állandó kiállítással. Pásztor Andrea történész-főmuzeológus, kurátor tárlatvezetése nyit kaput a több mint 500 négyzetméterre, ahol újszerű módon ismerhetik meg lokális történeteinket, hagyományainkat, azokat a helyszíneket, ahol messzeható események történtek. A termek „tárlatvezetői” maguk a géniuszok, akik az események átélői, vagy megálmodói voltak. Személyükön keresztül jobban megérthetjük közös történelmünket, s benne saját magunkat.

Hol: Pécs, Széchenyi tér 12.

Elértük a létszámot, köszönjük a jelentkezéseket, a regisztrációt lezártuk.
A Janus Pannonius Múzeum 120. születésnapja alkalmából szervezett többi eseményen azonban azokat is nagyon szívesen látjuk, akik erről a programról most lemaradtak.
Illetve a Janus Pannonius Múzeum Látogatóközpont egész évben várja vendégeit A hely szelleme tárlattal, a Római Kőtárral, múzeumi ajándéktárgyakkal, valamint látogatóink az összes kiállításunkra is válthatnak itt jegyet. 

**

Figyelmetekbe ajánljuk, december két adventi szombatján is lesz még két tárlatvezetés itt, amikor a tárlatvezetést ajándékba adjuk, a belépőjegyet kell csak a pénztárban megvásárolni.

2024. december 7. 14.00 – Elértük a létszámot, köszönjük a jelentkezéseket, a regisztrációt lezártuk.
2024. december 14. 14.00 – regisztráció (a férőhely korlátozott): https://fb.me/e/2gP15ryv8

További információ az új kiállításról: jpm.hu/kiallitasok-programok/allando-kiallitasok/jpm-latogatokozpont

 

November 29. péntek 16.30 – Római Kőtár

A Látogatóközpontban zajlik az élet, megnyílt állandó kiállításunk, s a múzeum kertjében hamarosan kávézó is nyit. Biztosan látják itt esténként a kivilágított Római Kőtár feliratos és faragott köveket bemutató kiállítást.

E kövek elsőrendű történeti források, az antikvitással kapcsolatos ismereteinket egészítik ki. Egy ókori római közmondást idézve, „a kövek beszélnek / a kövek mesélnek” („saxa loquuntur”).

A kövek magyar hangja most Szabó Ernő ókortörténész, ő mutatja be a gyűjteményt, betekintést adva a Kr. u. 2–4. században élt elődeink életébe, gondolkodásába, tárgyi kultúrájába és hitvilágába.

Hol: Pécs, Széchenyi tér 12., a kertben a kovácsoltvas kerítés mögött.

A részvételhez rövid regisztrációt kérünk (a férőhely korlátozott)https://forms.gle/1XPav6d7gpL57EX67

 

November 30. szombat 14.00 – JPM Martyn–Lantos Múzeum

„...AZ EGÉSZ ARÁNYLIK A NAGYOBBIK RÉSZHEZ...”

Mi a közös Rippl-Rónai, Martyn és Lantos között? Hogyan tesz hirtelen egy könnyed, vékony ecsetvonás a rendszer ellenségévé? Milyen rokoni szálak fűzik a művészetet a természethez?
Miképpen válnak köddé festmények egy rövid, Eszék felé tartó vonatút során egy csoportos kiállítás anyagából?

Megannyi titokzatos és érdekes kérdés, melyekre válaszokat kaphatunk a november 30-án tartandó tárlatvezetésünkön.

Ritka és kiemelkedően szerencsés együttállás, hogy Martyn Ferenc és Lantos Ferenc kiállítási anyagai egy épületen belül helyezkednek el. Mester és tanítványának kapcsolata, egymásra gyakorolt hatásuk, valamint a történelem kerekének fordulása a szemünk láttára ölt formát.

A tárlatvezetést tartja: Jankó Mátyás, múzeumpedagógus.

Hol: Pécs, Káptalan u. 4., a kapun be és balra.

A részvételhez rövid regisztrációt kérünk (a férőhely korlátozott)https://forms.gle/RBFwQkY97qEckWck8

 

December. 3. kedd 16.30 – JPM Természettudományi Múzeum

A Természettudományi Múzeum épületében jelenleg a Karszt-barlang-kutatás – Rónaki László barlangász emlékkiállítás található.

A látogatókat Kisbenedek Tibor zoológus- főmuzeológus, a Természettudományi Osztály vezetője a gyűjtemény azon részébe is bevezeti, ahová általában nem mehetnek be. A közkedvelt „raktárturizmus” kipróbált és közkedvelt műfaj, a rejtett gyűjteményben sok izgalmas lelettel, a mamutoktól a halálfejes lepkéig.  

Hol: Pécs, Szabadság utca 2.

A részvételhez rövid regisztrációt kérünk (a férőhely korlátozott): https://forms.gle/wq9EaxkSFsHqFxLe8

 

December 4. szerda (Borbála-nap!) 16.30 – JPM Mecseki Bányászati Múzeum 

December 4-én ünnepeljük Szent Borbálát, a bányászok, kohászok, tüzérek, építészek, tűzszerészek, ágyú-és harangöntők védőszentjét, s ez alkalomból Gál Éva történész-főmuzeológus mesél a JPM Mecseki Bányászati Múzeumban.

A JPM Vasarely Múzeummal közös udvarral osztozó múzeumban szerszámok, műszerek, korabeli térképek, oklevelek, valamint a Mecsek jellemző ásványai, kőzetei, fosszíliái segítségével tehetünk időutazást a város történetének egy jelentős részét is meghatározó szén- és uránbányászat történetében.

Hol: Pécs, Káptalan u. 3.

A részvételhez rövid regisztrációt kérünk (a férőhely korlátozott): https://forms.gle/i7HkL3urVaT8Ev3b8

 

December. 5. csütörtök 16.30 – JPM Schaár Erzsébet: Utca kiállítás

JPM Schaár Erzsébet: Utca kiállításban Várkonyi György művészettörténész, muzeológus kalauzolja a látogatókat.

Utca az utcában. Schaár Erzsébet Utca című sokalakos kompozíciójának fő terét egy utca képezi, amelyet életnagyságú emberalakok, köztük ismert személyiségek (pl. Szabó Lőrinc) portréi népesítenek be. A szuggesztív alkotás – Pécsett egyedülálló módon – külön számára tervezett épületet kapott.

Hol: Pécs, Káptalan u. 5.

A részvételhez rövid regisztrációt kérünk (a férőhely korlátozott): https://forms.gle/S5HANR59ra1dW7iU7

 

December. 6. péntek 16.30 – JPM Szerecsen Patika kiállítás

Ezen a helyszínen nyílt meg a város első nyilvános „apotékája” (a Szerecsen). A több mint 320 éves gyógyszertár inkább minősül műremeknek, mint sem egy régi patikának. A patikamúzeumban a látogatók a gyógyszerészet- és orvoslástörténeti kiállításban sétálva különleges gyógyszerkiadó üvegcséket, patikaedényeket, régi gyógyászati eszközöket és gyógyír recepteket és további kuriózumokat tekinthetnek meg.

Miért Szerecsen? Miért Sipőcz? Erről és sok más érdekeségről mesél Mayer Klára szakgyógyszerész.

Hol: Pécs, Apáca u. 1.
A részvételhez rövid regisztrációt kérünk (a férőhely korlátozott): https://forms.gle/ECvMWAeHAsFpmxiZ9

 

December. 7. szombat 14.00 – JPM Néprajzi Múzeum

A JPM Néprajzi Múzeum épülete a Baranya népművészete és az Ormánsági házbelső című állandó kiállításoknak ad otthont. Izgalmas témát dolgoz az Atlantisz. Kis világok című időszaki kiállítás is. Fodrozódó vízfelszín, harangláb a szántásban, gyökerek közül előbukkanó falak, üres szobákba nyíló ajtók. A kiállítás képei, tárgyai az eltűnt vagy kihalóban levő települések elveszett világáról mesélnek. És mesél mellé Burján István főmuzeológus, aki a Janus Pannonius Múzeum Néprajzi Osztályának vezetője is. Aki még kíváncsibb, az állandó tárlatba is bekukkanthat.

Hol: JPM Néprajzi Múzeum (Pécs, Rákóczi út 15.)

A részvételhez rövid regisztrációt kérünk (a férőhely korlátozott): https://forms.gle/uQPnHztCf9uS9Rmx6


*

Nem titkolt célunk, hogy ingyenes programsorozatunkkal lehetőséget biztosítsunk azoknak a látogatóknak is, akik nem engedhetik meg maguknak a belépői díjat, illetve kicsit felráznánk azokat a kedves látogatókat, akik nem minden tárlatunkat ismerik, vagy régen jártak már nálunk.

 

 

Kiállítások
2024.07.05. - 2024.12.31.

Négy pécsi festőművész

Négy pécsi festőművész

A holokauszt 80. évfordulója alkalmából az Auschwitzban mártírhalált halt négy pécsi festőművész: Károly Ernő, Kellermann Emil, Király Lajos és Roder Judit műveiből látható kiállítás a képtárban.

Kiállítások
2024.06.22. - 2024.12.31.

Tűzben született lótuszvirágok – Egyiptizáló alkotások a Zsolnay gyárban

Tűzben született lótuszvirágok – Egyiptizáló alkotások a Zsolnay gyárban

Tárlatunk a Zsolnay gyár ókori Egyiptom inspirálta alkotásaira irányítja a figyelmet.