December
Az egy kilobájtos géptől a világbanki programig
Az egy kilobájtos géptől a világbanki programig. Faránki Gyula mérnöktanár, informatikus pályaképe és a pécsi számítástechnika oktatás kezdetei az 1980-as, ’90-es években
Gerner András
Janus Pannonius Múzeum, kommunikációs munkatárs
DOI: -
Kulcsszavak: számítástechnika, oktatás, műszaki oktatás, Pécs, Zipernowsky Károly Műszaki Szakközépiskola, Faránki Gyula, Győr, távközlés, híradástechnika, Közlekedési és Távközlési Műszaki Főiskola
Absztrakt:
Faránki Gyula (Siklós, 1949–) villamosmérnök, mérnöktanár, közlekedési mérnök kezdettől fogva nagyon fontos szerepet vállalt a pécsi számítástechnikai képzés megteremtésében. Évtizedek óta a Pécsi SZC Zipernowsky Károly Műszaki Szakgimnázium tanára, ahol nemzedékeket tett a racionális gondolkodás elkötelezettjévé. Kiemelkedő szakmai eredményei közé tartozik az intézmény informatikai eszközállományának lépésről lépésre, a kor színvonalához igazodó fejlesztése, valamint a Világbank hitelprogramja (1992) keretében az iskolában megvalósuló képzés és eszközbeszerzés szaktanácsadóként való koordinálása. E program keretében írta meg Informatikai eszközök c. könyvét, amely a tárgy közismereti tudásanyagát tartalmazza.
Hogyan kell idézni: Gerner, A. (2022): Az egy kilobájtos géptől a világbanki programig. Faránki Gyula mérnöktanár, informatikus pályaképe és a pécsi számítástechnika oktatás kezdetei az 1980-as, ’90-es években. Janus Pannonius Múzeum Évkönyve, 55, 167–172.
Kiállítások
2024.10.18. - 2025.07.01.
Atlantisz. Kis világok
Fodrozódó vízfelszín, harangláb a szántásban, gyökerek közül előbukkanó falak, üres szobákba nyíló ajtók. A pécsi JPM Néprajzi Múzeum kiállításának képei, tárgyai az eltűnt vagy kihalóban levő települések elveszett világáról mesélnek.
Kiállítások
2024.06.22. - 2024.12.31.
Tűzben született lótuszvirágok – Egyiptizáló alkotások a Zsolnay gyárban
Tárlatunk a Zsolnay gyár ókori Egyiptom inspirálta alkotásaira irányítja a figyelmet.