2024
Október
Hírek
2020.04.22.
Digitális barangolás a múzeumban 31.
Április 22. immár hagyományosan fontos szerepet tölt be a múzeum életében: Természettudományi Osztályunk idén sem feledkezett meg a jeles napról. Varga Ágnes múzeumpedagógus kolléganőnket a városi épületkövek ihlették írásra.
VARGA ÁGNES: A város ősi őrizői
A Föld Napja főként környezetünk és az élővilág veszélyeztetettségének tudatosításáról, a cselekvő védelemről szól. Természettudományi Múzeumként azonban feladatunknak érezzük, hogy a jeles nap alkalmából környezetünk olyan rejtett értékeire is felhívjuk a figyelmet, melyek a természetből, helyi környezetünkből származnak, majd az épített környezet szerves részeivé váltak: történelmünk néma tanúi ők, s egy mainál gyakran sok szempontból környezetkímélőbb építészeti hagyomány bizonyítékai. Némelyiküket generációk sokasága simogatja tekintettel vagy tenyérrel, másokat ősapáink léptei taposták nap mint nap… De a városban „megélt” évszázadaik homokszemnyi időt jelentenek valódi korukhoz képest, hiszen többségük földtörténeti kora százmillió években mérhető.
Kik tehát e rejtélyes szemtanúk? Nélkülük nem lenne „városkép” – nem létezhetnének műemlékeink. „Ők” építészeti emlékeink szerény szolgálólányai: az épületkövek.
Egykor fenntartható módon próbáltak építkezni, az anyagok nagy távolságból való szállítását csak a nagyon pompás paloták építői engedhették meg maguknak, így természetszerű volt, hogy a helyi követ próbálták meg hasznosítani, ahol csak lehetett. Ezért a város épületei – Pécsett is – egyúttal lenyomatai és bemutatóhelyei a környező hegyek (a Mecsek és a Villányi-hegység) kőzeteinek.
Kövekbe rejtett múlt című földtörténeti kiállításunk keretében 2016-ban készült egy kisebb bemutató a pécsi épületkövekből. Ennek nyomán született meg most képes összefoglalónk, melynek során a legjellegzetesebb kőzeteket keletkezési idejük sorrendjében mutatjuk be.
Épületkövek Pécsett (Petrezselymes-kút és a Felső-Sétatér burkolata)
Városfal (Citrom utca) és a tettyei palotaromok
Városképünk „imázsát” tagadhatatlanul meghatározó építmények a középkori városfal és a tettyei palota romjai. Mindkettő főként lapisi mészkőből épült, mely bőven állt az építők rendelkezésre a középkorban is. Az alapanyagot Szatmári püspöknek sem kellett messziről hozatni a palota-építéshez, mert a Tettye tértől északra látható jól ismert sziklafal (tetején ma a Balázs-pihenővel) egykor mészkő-bánya volt, melyet a feltételezések szerint már a római időkben is műveltek.
A szürkés színű lapisi mészkő a középső-triász idején keletkezett, sekélytengeri környezetben. Ősmaradványokban gazdag, tengeri liliom és kagylómaradványok fedezhetőek fel benne.
A Konzum Áruház lábazata
Előző mészkövünkkel kb. egyidős, tehát szintén középső-triász időszakban keletkezett a zuhányai mészkő, melynek típusfeltárása Pécsett, a Misinára vezető autóút dömörkapui elágazást követő kanyarulatánál tanulmányozható. Ez a kőzet a lapisi típushoz képest mélyebb tengeri környezetben keletkezett, és a csúszások következtében felgyűlt, később oxidálódott mésziszap ad helyenként sárgás színezetet az alapvetően zöldes színű mészkőnek. A fosszíliák közül e kőzetben többek között ammoniteszek (ősi fejlábúak) és a kagylókra emlékeztető vázú pörgekarúak maradványai is megtalálhatóak.
És hogy melyik közismert pécsi épületen használták fel ezt a csiszolásnak köszönhetően dekoratívvá váló, érdekes színezetű díszítőkövet? Nem történelmi épületen, hanem a Konzum Áruház lábazatán találtunk rá, így e kőzet a 2-es busz megállójából jól megfigyelhető.
Az Ókeresztény Mauzóleum külső burkolati fala
„Fiatalítunk”: a földtörténeti középidőből (triász korszak kövei) az újidőbe lépünk át, s annak miocén korszakából mutatunk be egy jellegzetes pécsi építőkövet. Múzeumi terepbejárások során láthattuk, hogy a budafai bánya ma felhagyottan áll a Mecsek északi lankáin, a Mánfához tartozó településrész felett, az erdő fái közt megbújva - omladékain ma hollók ütnek tanyát.
Itt bányászták egykor azt a homokkövet, melyből a székesegyház korábbi apostolszobrai készültek. Fotónkon (borítókép: a cikk elején) e szobrok még a Szent Mór Iskolaközpont udvarában láthatóak, de később átkerültek a székesegyház nyugati homlokzata előtti kőtárba, jelenlegi helyükre. Bartalits Mihály alkotásain jól láthatóak a budafai homokkő kedvezőtlen tulajdonságai: nagyon mállékony, ezért köztéri szobrok alapanyagaként nem ideális. Nem időjárásálló, ezért burkolókőnek sem felel meg igazán, de az ókeresztény mauzóleumot körülvevő fal építőköveként, rusztikus jellege miatt mégis szépen mutat.
A sárgás színű kőzet ősmaradványokat is tartalmaz – ősi fúrókagyló és osztrigalenyomatok bizonyítják tengeri eredetét.
Az Ókeresztény Mauzóleum alapfalai
A Tettye környékén a már említett, triász korú lapisi kövön kívül - többek között - a jóval fiatalabb képződésű édesvízi mészkővel is találkozhatunk. Utóbbi főként a mésztufa-barlang környékén fedezhető fel. Forrásmészkőnek is nevezett, lyukacsos szerkezetű, meglepően könnyű kődarabok ezek, melyek a forrásvizek mellett keletkeznek, a vízben oldott mésztartalom kicsapódása révén. Ez a folyamat napjainkban is látványos: a mész először mésziszapként válik ki a növényzeten, később megszilárdul. Így nem csak ősi, de jelenkori levél és kagyló-csiga lenyomatokat is őriz a forrásmészkő, mivel a mészanyag hamar bevonja a víz környezetében található tárgyakat. Ezzel a jelenséggel találkoznak a Mecsekben a
Melegmány-vízesés környékén kirándulók is.
Lyukacsos szerkezetű édesvízi mészkövet láthatunk a belváros már említett pontján: az Ókeresztény Mauzóleumot formázó alapfalak felső peremén fedezhetjük fel jellegzetes formáit.
A kőzet-leírások forrása:
Kövekbe rejtett múlt kiállítás, 2016, JPM, Természettudományi Múzeum
Fotók: Füzi István
A DIGITÁLIS BARANGOLÁS SOROZAT RÉSZEI
Kövekbe rejtett múlt kiállítás, 2016, JPM, Természettudományi Múzeum
Fotók: Füzi István
A DIGITÁLIS BARANGOLÁS SOROZAT RÉSZEI
Kiállítások
2024.09.29. - 2024.10.13.
Újjáéledő népviselet
A kiállítás betekintést nyújt a hagyományos muravidéki horvát népviseletbe – és annak az elmúlt 120 évben bekövetkezett változásaiba.
Kiállítások
2023.08.18. - 2024.10.31.
Kincs, ami van!
A csaknem 24 kilogramm tömegű, 44 080 ezüstéremből álló kincset különleges módon, hat nagy tárlóban és néhány kisebb vitrinben egyenként mutatja be a tárlat.