2024

December

A HELY SZELLEME – GENIUS LOCI tárlatvezetések

Hírek
2024.11.20.

A HELY SZELLEME – GENIUS LOCI tárlatvezetések

A HELY SZELLEME – GENIUS LOCI kiállítás több mint 500 négyzetméteren, újszerű módon mutatja be lokális történeteinket, hagyományainkat, azokat a helyszíneket, ahol messzeható események történtek.

A termek „tárlatvezetői” géniuszaink, akik az események átélői, vagy megálmodói voltak. Személyükön keresztül jobban megérthetjük közös történelmünket, s benne saját magunkat.


Nyitvatartás: kedd–vasárnap: 10–18

A Janus Pannonius Múzeum Látogatóközpont emeletén (Pécs, Széchenyi tér 12.)

 

--------------Tárlatvezetések!------------------

2024. december 7. 14.00

Regisztráció

2024. december 14. 14.00

Regisztráció


Ha szeretnénk megismerni Pécs és Baranya „genius loci"-ját vagyis a „hely szellemét”, akkor irány Pécs múzeumának új kiállítása!

Aki nem önállóan, hanem vezetett módon szeretné megtekinteni az új kiállítást, december két adventi szombatján lehetősége lesz Pásztor Andrea történész-főmuzeológus, kurátor tárlatvezetésébe kapcsolódni.

 

A tárlatvezetést ajándékba adjuk, a belépőjegyet kell csak a pénztárban megvásárolni.

Kérünk szépen egy rövid regisztrációt, a férőhely limitált!


----------------------------------

A kiállításról bővebben:


Mitől érezzük magunkat pécsinek vagy baranyainak? A tőlünk távol élőknek mi jut eszükbe a mecsekaljai városról és az ország legdélebbi vármegyéjéről? A Janus Pannonius Múzeum Látogatóközpont A hely szelleme – Genius Loci című állandó kiállítása erre keresi a válaszokat.

A tárlat által megszületett egy tér, ami megjeleníti a lakóhelyünk iránti szeretetünket, tiszteletünket, kötődésünket. Megszületett az egyetlen olyan kiállítás Baranyában, amely az őskortól napjainkig újszerű módon mutatja be a lokális történeteinket, hagyományainkat.

A termek olyan földrajzi helyszíneket jelenítenek meg, ahol messzeható események történtek. A régészet, helytörténet és néprajz gyűjtőköréből felépülő kiállítás tereibe az események átélői vagy megálmodói, azaz a mi géniuszaink vezetik be a látogatót. Az ő szellemük, szellemiségük reményeink szerint elmélyíti a pécsi, baranyai összetartozás érzését, s e terület kulturális sokszínűségének megélését. 

A Janus Pannonius Múzeum legújabb állandó kiállításának küldetése a lokális identitás erősítése. A pécsi, baranyai lakosok helyi kötődésének múltban gyökerező elemeit tudatosítja. A turisták számára bemutatja e terület jelentőségét, erősíti a térség vonzerejét.

Három múzeumi szakág – régészet, helytörténet és néprajz – gyűjtőköréből áll össze a kiállítás anyaga.

A tematikus egységek címeit olyan pécsi, baranyai helyszínek adják, amelyek az ott lezajlott események révén a konkrét lokalitáson túlnyúló jelentőséget kaptak.

A kiállításban olyan tartalmakkal találkozhat a látogató, amelyekről jó eséllyel már vannak – ha máshol nem, iskolában (érettségi szinten) szerzett – ismeretei, ezért számíthatunk a ráismerés élményére, ami megragadja a figyelmet és könnyen befogadhatóvá teszi a tárlatot.

A termek „tárlatvezetői” olyan személyek (géniuszok), akik az események átélői, vagy megálmodói voltak. Életnagyságban színészek jelenítik meg őket, akik a szemtanú hitelességével mutatják be a terem témáját, mesélik el személyes élményeiket. A fő géniusz múzeumunk névadója, Janus Pannonius.


Termek és géniuszok:

SOPIANAE – Marcus Aurelius
PÜSPÖKVÁR – Szent Mór
MOHÁCS – Brodarics István
IREM KERTJE – Válaszúti György
FŐTÉR – Aidinger János
TETTYE – Hamerli János
TÜNDÉRVÁROS – Zsolnay Miklós
DUNA – Eilingsfeld János
ORMÁNSÁG – Kiss Géza
MÁRIAGYŰD – búcsújáró asszony
PÉCSVÁRAD – fiatal pár népviseletben

A kiállítás pécsi Széchenyi téren található épülete is sokat mesélhetne:

A török hódoltság idején Csór Ibrahim janicsár aga háza volt.
1687-ben jezsuiták kapták meg az épületet, iskolát nyitottak benne.
1725-ben elköltözött az iskola, a jezsuiták bormérésre használták.
1774-ben magánkézbe került. Ország Andrásé, majd a Prandau családé lett.
A 19. században egy ideig püspöki árvaház működött benne.
1871-ben a Baranya Megyei Takarék és Hitelbank megvette.
1878-ban a Királyi Ügyészség épülete lett.
1884-ben Taizs József nyomdája költözik ide.
1941-ben Baranya Vármegye a vármegyei múzeum számára veszi meg.
1949 és 2009 között a múzeum régészeti osztálya működött az épületben, 1950-ben megnyílt az első állandó régészeti kiállítás.
2023-tól a Janus Pannonius Múzeum Látogatóközpontjának ad otthont a Római kőtárral, időszaki kiállításokkal.
2024: A JPM Látogatóközpont emeletén megnyílik A hely szelleme című állandó kiállítás, amely november 16-tól látogatható.

Itt a Janus Pannonius Múzeum minden kiállítására vásárolható belépőjegy, illetve múzeumbolt, s hamarosan kávézó is várja a látogatókat.

A múzeum kerti épületszárnyában és kertjében a Pécsett jól ismert Nappali csapata működtet majd kávézót. Az Irem kertje név mögött egy környezettudatos, s a hely szellemét tisztelő vendéglátó csapatot mutathatunk be Önöknek.


MIndenkit szeretettel látunk!


JEGYÁRAK
NYITVATARTÁS


--------------------------

Fotóalbum a megnyitóról.

Kiállítások
2024.10.18. - 2025.07.01.

Atlantisz. Kis világok

Atlantisz. Kis világok

Fodrozódó vízfelszín, harangláb a szántásban, gyökerek közül előbukkanó falak, üres szobákba nyíló ajtók. A pécsi JPM Néprajzi Múzeum kiállításának képei, tárgyai az eltűnt vagy kihalóban levő települések elveszett világáról mesélnek.

Kiállítások
2023.09.01. - 2025.01.31.

Véglegessé vált történések – Kismányoky Károly (1943-2018)

Véglegessé vált történések – Kismányoky Károly (1943-2018)

A sokoldalú művész több mint kétszáz alkotását – köztük olyan késői műveket, melyek még sosem szerepeltek kiállításon – mutatja be múzeumunk új tárlata a JPM Modern Magyar Képtárban.